امروز: دوشنبه ۳۱-خرداد-۱۴۰۰ / الإثنين 12-ذو القعدة-1442 / Monday 2021-June-21

حدیث هفته
پیام هفته :

❓پرسش از آگاهان: امداد و عنایت غیبی شامل حال چه کسی می شود؟

❓پرسش از آگاهان: امداد و عنایت غیبی شامل حال چه کسی می شود؟

☀️بنام پروردگار☀️

 

❓پرسش از آگاهان: امداد و عنایت غیبی شامل حال چه کسی می شود؟
✅پاسخ از متفکر بزرگ، آیت الله شهید مطهری👇

🔹 الطاف غیبى خداوند گزاف و رایگان نیست و شامل حال همه نمی‌شود
کمک‌هاى غیبى گاهى به صورت فراهم شدن شرایط موفقیت است و گاهى به صورت الهامات و هدایت‌ها و روشنی‌ها و روشن‌بینى‌ها. ولى باید دانست که این‌گونه الطاف غیبى، گزاف و رایگان نیست؛ چنین نیست که انسان در خانه‌اش بنشیند، دست روى دست بگذارد و منتظر باشد «دستى از غیب برون آید و کارى بکند». خیر چنین انتظاراتى بر خلاف ناموس آفرینش است.

🔹انْ تَنْصُرُوا الله یَنْصُرْکُمْ وَ یُثَبِّتْ اقْدامَکُمْ؛ اگر خدا را یارى کنید خداوند شما را یارى مى‌کند و ثابت‌قدمتان مى‌دارد. (سوره مبارکه حضرت محمّد/ ۷)
🔸ببینید یارى الهى را که مدد غیبى است مشروط مى‌کند به یارى قبلى خدا یعنى به اینکه خدمت و عمل و مجاهدتى در راه خیر عموم صورت بگیرد و مخصوصاً در راه خدا باشد یعنى لله و فى الله باشد؛ یعنى هم عمل و مجاهدت و کوشش شرط است و هم اخلاص و حسن نیّت.

🔹و الَّذینَ جاهَدوا فینا لَنَهْدِیَنَّهُمْ سُبُلَنا وَ انَّ اللهَ لَمَعَ المُحْسِنینَ؛ آنان که در راه ما کوشش و جدّیت به خرج مى‌دهند ما راه‌هاى خود را به آنها ارائه مى‌دهیم. خداوند با نیکوکاران است. (سوره مبارکه عنکبوت/ ۶۹)
🔸در این آیه نیز هم کوشش را و هم اینکه «در راه ما» باشد ذکر مى‌کند، هم صرف نیروى بدنى و هم صرف نیروى روحى را شرط قرار مى‌دهد و در این صورت است که هدایت و روشنى باطنى به انسان داده مى‌شود. مى‌بینید که سخن از مددهاى گزاف و رایگان نیست.

📚 استاد مطهری، امدادهای غیبی در زندگی بشر، ص۷۲-۷۱ (با تلخیص)

قالب وردپرسقالب وردپرس